نمایش خبر

دانشگاه جیرفت / نمایش خبر
نخستین همایش بین المللی باستان شناسی و تاریخ حوزه فرهنگی هلیل رود در دانشگاه جیرفت برگزار شد
نخستین همایش بین المللی باستان شناسی و تاریخ حوزه فرهنگی هلیل رود با حضور نماینده مردم شریف شهرستان های جیرفت و عنبرآباد در مجلس شورای اسلامی، هیئت رئیسه دانشگاه و جمعی از اساتید، پژوهشگران و باستان شناسان داخلی و خارجی به صورت مجازی برگزار شد.

به گزارش روابط عمومی و امور بین الملل دانشگاه جیرفت، رئیس دانشگاه در ابتدای این همایش ضمن گرامی داشت سالروز پیروزی انقلاب اسلامی گفت: جیرفت قدیم بسیار وسیع­تر از جیرفت فعلی بوده و تمام منطقۀ جنوب کرمان را تا خلیج فارس دربر می­گرفته است.  این منطقه از ظرفیت های خدادادی بی نظیری برخوردار بوده است و به همین دلیل مورد توجه دنیا قرار گرفت.

دکتر حسین شکفته افزود: جیرفت قدیم، امروزه به هفت شهرستان تبدیل شده است؛ این منطقه­ بیش از یک میلیون نفر جمعیت دارد. با وجود ظرفیت های متعدد کشاورزی و همچنین تمدن چندین هزار ساله می بایست یکی از مناطق برخوردار کشور باشد اما تناسبی بین پیشرفت و ظرفیت های آن وجود ندارد.

 

وی با بیان این مطلب که باید به دنبال ثبت جهانی تپه های باستانی کنارصندل باشیم خاطرنشان کرد: با برگزاری این همایش و حضور باستان شناسان و تاثیر گذاران در این  حوزه، به دنبال ثبت جهانی تپه های باستانی کنارصدل بودیم که متاسفانه با شیوع ویروس کرونا این همایش به صورت مجازی برگزار شد و امیدواریم با حمایت وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی بتوانیم این مهم را به سرانجام برسانیم.

دکتر شکفته با اشاره به حفاظت از آثار و اشیا تمدن جیرفت بیان کرد: متاسفانه آنگونه که باید از آثار، محوطه های باستانی و اشیاء تاریخی تمدن جیرفت حفاظت نمی شود و این مهم باید در دستور کار مسولان این امر قرار گیرد.

وی تصریح کرد: باید به تمدن و هویت جیرفت و نیز حوزه فرهنگی آن بالید وکم کاری در این حوزه پذیرفته نیست زیرا شواهد به دست آمده از جیرفت نشان دهنده فرهنگ غنی ایران و جیرفت در گذشته است.

 

دکتر شکفته با اشاره به مناطق طبیعی و گردشگری در جنوب استان کرمان گفت: در کنار حوزه باستانی می توان گردشگری را به صورت جدی دنبال کرد و این مهم باید با نگاه توسعه ای به منطقه دنبال شود.

در ادامه این نشست نماینده مردم شریف شهرستان های جیرفت و عنبرآباد در مجلس شورای اسلامی با تاکید بر شناساندن تمدن جیرفت به دنیا گفت: دانشگاه جیرفت با برگزاری این همایش و حضور باستان شناسان گام مهمی در راستای شناساندن تمدن و فرهنگ غنی جیرفت برداشته است و این مهم با همکاری اداره کل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی باید به سمت ثبت جهانی این میراث سوق داده شود.

دکتر اعظمی افزود: تمدن و حوزه فرهنگی جیرفت بسیار غنی است و این ظرفیت باید به عنوان یک میراث گرانبها ارج نهاده شود.

 

وی با بیان این مطلب که در دنیا آثار باقیمانده یکصد ساله خود را به نحوی ارج می نهند که بسیاری از مردم برای بازدید آنها به این کشور ها سفر می کنند و امروز تمدن بیش از پنج هزار ساله جیرفت به فراموشی سپرده شده است.

نماینده مردم شریف شهرستان های جیرفت و عنبرآباد در مجلس شورای اسلامی با بیان این مطلب که هشت سال دفاع مقدس نیز یکی از مهمترین میراث های ارزشمند کشور است بیان کرد: باید این میراث را به جهانیان بشناسانیم و در همین راستا سردار بزرگ اسلام سپهبد شهید حاج قاسم سلیمانی که مطعلق به استان کرمان است باید به عنوان یکی از مهمترین داشته های کشور  به آن بالید.

 

در ادامه دبیر علمی همایش نخستین همایش بین المللی باستان شناسی و تاریخ حوزه فرهنگی هلیل رود گفت: شروع فعالیت دانشگاه جیرفت به عنوان دانشگاهی جامع از یک دهه پیش، پنجره تازه­ای به روی فعالیت علمی در حوزه جیرفت شناسی گشود و این امر به رشد کمی و کیفی پژوهش­ها در حوزه علم، فرهنگ، تاریخ، باستان­شناسی و مردم­شناسی در حوزه هلیل­رود انجامید.

 

دکتر صحت منش افزود: قبل از تأسیس دانشگاه جیرفت سه همایش در حوزه باستان­شناسی جیرفت، ذیل «حوزه فرهنگی هلیل­رود» برگزار گردید که جهت معرفی و شناساندن این تمدن ملی و بین­المللی به منطقه جیرفت بسیار موثر واقع شد که از مهمترین فعالیت­های دانشگاه جیرفت، برگزاری چندین همایش­ در سطح ملی و بین­المللی است که نه تنها زمینه را برای تبادل افکار و اندیشه­های صاحب نظران حوزه تاریخ و باستان­شناسی در منطقه فراهم نمود، بلکه موجب تحرک و پویایی مجموعه دانشگاه و رشد و اعتلای علم و فرهنگ منطقه نیز گردید.

 

وی تصریح کرد: اولین همایش بین­المللی باستان­شناسی و تاریخ حوزه فرهنگی هلیل­رود از اوایل سال جاری کلید خورد و پس از تصویب در وزارت علوم، تحقیقات و فناوری و کسب مجوز بین المللی شروع به دریافت مقاله کرد.

دکتر صحت منش ادامه داد: بیش از 107 مقاله به دبیرخانه همایش رسید که از این تعداد حدود 70 مقاله پذیرش شد که 30 مقاله از این تعداد برای سخنرانی در همایش انتخاب شده است.

وی از چاپ مقالات این همایش خبر داد و بیان کرد: بعد از همایش مجموعه مقالات این همایش به چاپ خواهد رسید و در دسترس پژوهشگران قرار خواهد گرفت.

 
 
 
 
منبع: روابط عمومی دانشگاه جیرفت
 
*نام
ایمیل
*نظر